BİR ELMANIN İKİ YARISI OLMAK | hemenbul.com.tr

BİR ELMANIN İKİ YARISI OLMAK

Ahmet Dervişoğlu: "Sağlıklı evlilik için en önemli koşullardan biri, herkesin bir yaşam alanının olması; yani evlendik, artık ikiz gibi olmayacağız. 
Bu çok önemli bir şey. Bir elmanın iki yarısı olmayacak. Kadın da erkek de ayrı birer birey. Ayrıca birbirlerine bağımlı değil; kendi hayatlarını sürdürebilen birer birey."

Doğan Cüceloğlu: "Bunu biraz açar mısın? Çok önemli bir şey söylediğini düşünüyorum."

Ahmet Dervişoğlu: "Yani Türk kültüründe, 'Evlendik artık, sinemaya gitsek de beraber, gezmeye de gitsek beraber, her şey beraber,' anlayışı var. Başka türlüsü yadırganıyor ve bu çok yanlış bence."

Doğan Cüceloğlu: "Aynı kitabı okuyalım, aynı lokantada hep aynı yemeği yiyelim."

Ahmet Dervişoğlu: "Evet. Bu yanlış bir şey. Mesela, biz grupça geziye gidiyoruz hocalar ve eşleri. Eşim Çayhan Londra'daydı, ben katıldım geziye, 'Sen nasıl tek başına katılıyorsun,' dediler. Mesela, bir arkadaşımız çok istiyordu, gelemedi. Neden? 'Hanım biraz rahatsızlandı.' Sen gel, o gelmesin. 'Yok. Ya hep beraber olacak ya hiç olmayacak.' Yani bu kültür diyor ki, 'Evlendin, yapışık kardeş gibisin.' Onu zorluyor. Bu çok sağlıksız bir şey. Diyelim ki, hanım kız arkadaşlarıyla buluşsun, konuşsun, erkek maça gitsin. Yani insanlar kendi yaşam alanını pek kaybetmemelidir...

582 kez görüntülendi. / 8 yıl önce eklendi.

  • Scroll