Türkiye Tebala ve Reklam Sektörü
Türkiye Tebala ve Reklam Sektörü

Genel amaçları arasında bilgi vermek, yönlendirmek, tanıtmak gibi eylemler olan sıklıkla yollarda, dükkân iç ve dış cephelerinde kalıplar halinde bulunan platformlardır. Tabela asılı durduğu yerin gerisinde ne tür bir hizmetin bize sağlandığını anlatmaya çalışır. Tabela isminden de anlayacağımız üzere çok çeşitli bir yelpazeye sahiptir. Bugün yollarda trafik işaretlerini gösteren levhaları, iş yerlerinin isim levhalarını ve resmi kurum levhalarını binaların yolların üzerinde görmemiz mümkün tabela daha önceden sadece bir tahta pano üzerine yazılan bir isim ile iş yerinin, kurumun niteliklerini belirtir halde iken günümüzde tabela artık bir yazı ve bildirge olmaktan çıkmış daha büyük misyonlar üstlenmiştir. 

Bugün caddelere göz gezdirdiğimizde tabelalarda yaşanan farklılığı görmeniz mümkün. Bir reklam ve marka aracı haline gelmiştir. Tabelası daha özenli mekânların daima daha elit yerler olduğu konusunda tüketiciler kamuoyu oluşturmuş durumdadır. Tabelalar göze hitap etmelidir. Tabelalar sadece iş yerleri ve mekânlar tarafından kullanılmaz bunun dışında karayolları da sıkça tabela kullanan kurumlar arasındadır. Şehir içi ve şehirlerarası yollarda araçlar ve yayaları bilgilendirme amaçlı konulan levhalarda bir o kadar önem taşımaktadırlar.

Peki, hayatımızda bu kadar yeri olan tabelalar kimler tarafından hazırlanmaktadır? Tabelalar genellikle tabela firmaları tarafından seri üretim ile hazırlanmaktadır daha sonra ise yapılan siparişe göre üzerine işlemeleri yapılmaktadır. Önceki senelere baktığımızda tabelalar hep kare ve dikdörtgen şekillerde bulunmaktaydı. Daha sonraki yıllarda ise royter adı verilen cihaz sayesinde tabelaların kesim yapılmaya başlandı böylelikle oval ve işlemeli tabelalar görsellik açısından sokaklara zenginlik kattı.  Tabela yapımında sıklıkla alüminyum, metal, pleksiglas gibi malzemeler kullanılmaktadır. Tabela firmaları genel olarak sanayi bölgelerinde konuşlanmış haldedir. Bunun dışında son yıllarda trend olan led tabelalar da tüketicinin tercihi olmaya başlamıştır.

Tabela bir iş yerinin, kurumun ya da mevkiinin nerede olduğunu hangi amaçla kullanıldığını gösterme ve anlatma işlevi olan platformlardır. Tabela denilince aklımıza cadde üzerlerinde birbiri üzerine binen, gün ışığından sararıp yıpranan kötü görüntü aklınıza gelebilir. Ancak özellikle mekânlara müşteri çekme adına tabelaya çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Işıltılı ve dikkat çekici yazılıları bulunan tabelalar daima daha çok ilgi odağı olacaktır.

Dijital ve baskı ortamının henüz bu kadar hâkim olmadığı zamanlarda tabela yapımı el yordamı ile gerçekleşmekteydi. Tabelalar oyularak folyolar yardımı ile renklendire ve yazı çalışmaları yapılmaktaydı. Daha sonları gelişen teknoloji yardımı ile dijital baskı makinaları ortaya çıktı. Bu dijital baskı makinaları devasa büyüklükte yazılar ile birlikte resimleri de basabilmekteydi. Ancak dijital makinelerin azlığı nedeni ile bu tarz tabelaların fiyatları oldukça yüksekti ve tercih edilirliği de azdı. Zamanla dijital baskı makinelerinin yaygınlaşması ile bu fiyatlar da aşağı doğru çekilmeye başladı. Fakat teknoloji asla yerinde saymadı gün geçtikçe yeni bir şeyler bulundu ve bu da tabela sektörünü etkiledi. Son yıllarda tabelalarda daha çok tercih edilen bir ürün haline gelen led tabela buna örnek olarak gösterilebilir. Led ışık teknolojisi diğer ışıklara göre daha uzun ömürlüdür ve maliyeti, tükettiği enerji de bir o kadar azdır. Mekânları ışıltılı ve dikkat çekici göstermek adına yapılan bu tabelalar müşterilerde farkındalığı arttırmaya yöneliktir.

Bir başka konu ise tabelalardaki şekil konusudur. Geçmiş zamanlarda tabelalar tamamen kare ve dikdörtgen gibi şekiller ile satışa sunulmaktaydı. Zaman geçtikçe sektörde çeşitlilik arttı royter adı verilen cihaz sayesinde levhalar üzerinde kesim yapılabilir hale geldi. Böylece oval şekilli levhalar caddelerde yerini almaya başladı. Teknoloji geliştikçe tabelalar da buna ayak uyduracak ve sürekli kendini yenileyen bir sektör olacaktır.

767 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

Scroll