Mobilya Seçiminde Nelere Dikkat Edilir
Mobilya Seçiminde Nelere Dikkat Edilir

            Mobilya nedir sorusuna hepimizin verebileceği cevapları mutlaka vardır. Biz sizin için şu şekilde tanımlayalım. Yemek yenilen, yatılan, oturulan ya da çalışılan yerlerin döşenmesi sırasında yerleştirilen taşınabilir nitelikteki eşyaya verilen genel addır. Bir diğer tanımla şu şekilde ifade edilebilir. Kullanılan yerlerin süslenmesi sırasında ve çeşitli amaçlar doğrultusunda donatılmasına yarayan eşyalardır. Hayatımızın her alanında yer alan bu eşyaların seçimleri sırasında son derece dikkatli olmamız gerekmektedir. İşte biz de bu yazımızda mobilyalarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken konular üzerinde durmaya çalıştık.

İhtiyacınız olan mobilyayı temin ederken rahat ve konforlu olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda ürünlerin kullanışlı olması da ilk öncelikleri arasında olmalıdır. Mobilyalarınızın uzun yıllar size hizmet vermesi de gerekmektedir ki tekrar tekrar mobilya masrafı yapmayasınız. Bu nedenlerle satın almayı planladığınız veya alacağınız bir mobilya hakkında yeterli bilgi ve birikime sahip olmanız gerekmektedir. Çeşitli mağazaları ve showroomları gezerek bu bilgi ve birikimi elde edebilirsiniz.  Görünüşle rahatlığı hangi üründe beraber bulabileceğinizi siz de artık öğrenmiş olursunuz. Mobilya tercih ederken sadece dış görünüme önem verilmemesi gerektiğini ve kullanışlı ve rahat olmasının da son derece önemli olduğunu öğrenirsiniz.

            Mobilya seçimleri geçekleştirilirken mobilyanın hangi amaç için kullanılacağı, kaplaması planlanan alan iyi bilinmeli ve mobilya seçimleri yaparken rahatlığına, konforuna, kullanılır olmasına ve kullanım süresine dikkat edilmelidir. Hatta mobilyaların kullanım kılavuzları mutlaka incelenmeli ve mobilya hakkında her türlü bilgi edinilmelidir. Eğer satıcı mobilya kullanım kılavuzunu size sunmamışsa siz de kesinlikle satıcıdan istemelisiniz.

Mobilya hakkında bilgi alınırken kullanılan malzemelerin ismi ve özellikleri öğrenilmelidir. Mobilyalarda kullanılan malzemelerin birleşme yerlerinin sağlam olup olmadığı kontrol edilebilir.  Aynı zamanda cilaya oldukça önem verilmelidir. Bütün bu kontrolleri gerçekleştirmeniz halinde mobilya seçiminizi yapabilirsiniz.

            Kullanım amaçlarına göre çeşitli gruplara ayrılabilen mobilyaları kısacası hayatımızda kapalı alanlarda kullandığımız eşyalar olarak tanımlayabiliriz. Hayatımızın kolaylaşmasını sağlayan ve bize konforu sunan mobilyalar üzerinde gün geçtikçe değişimler gerçekleştirilmektedir. Özellikle ergonomik bir kullanım sunma açısından yeni dizaynlar yapılmaya başlanmıştır. Bu yeni ve farklı dizaynlardan birkaç örnek ile bahsedelim.

            Mesela ayakkabılık için ya da ayakkabı koyacak için çok fazla alan bulunmayan evlerde kapanınca pufa ya da oturma yerlerine dönüşen ayakkabılıklar dizayn edilmiştir. Alt taraflardaki çekmeceli ya da kapalı bölmelerin için ayakkabılarınızı yerleştirebilir daha sonra bu kapak ya da çekmeceleri kapatarak ayakkabılığınızı bir koltuk olarak bile kullanabilirsiniz.

            Evinizin başköşesinde kendine yer edinmiş olan köşe takımlarınız sadece oturma amacı doğrultusunda kullanılmamaktadır. Aynı zamanda taşınabilir parçalar halinde tasarlanan yeni köşe takımları çift kişilik bir yatak haline gelebilmektedir. Bu sayede evinize misafir geldiği zaman nerede yatıracağınızı düşünmenize de gerek kalmamaktadır. Misafirinizin üzerinde oturduğu köşe takımı onun için rahat bir yatağa dönüşebilmektedir.

            Evinizin içerisinde eşya saklamak için kullandığınız komodinleri merdiven şeklinde ya da sehpa şeklinde temin edebilirsiniz. Bu sayede farklı iki kullanıma olanak sağlayan bu komodinlerle hem ortalıktaki eşyaları toplayabilir hem de bir işinizi daha gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın bunların gerçekleştirirken de çok güzel bir görseli evinizde barındırabilirsiniz.

            Sehpanızı oradan oraya kaldırarak taşımaktan sıkıldıysanız, teknoloji size bunun için de çözüm bulma konusunda yeni fikirler geliştirmiştir. Mesela evinizdeki sehpanın bisiklet tekerleklerine benzeye tekerleklere sahip olduğunu düşünebilir misiniz? Taşımak için bir güç sarf etmenize gerek kalmadan kolayca itebileceğinizi bir sehpaya sahip olmanın yanı sıra farklı ve ilginç tasarımda bir ev aksesuarına da sahip olabilirsiniz.

            Görüldüğü gibi mobilya dünyasında birçok farklılıklar yapılarak kullanım kolaylığı sağlayan ve aynı zamanda görselliğe önem verilen ürünler üretilmeye başlamıştır. Alan sıkıntısının oldukça çok yaşandığı günümüzde de tercih edilme oranları giderek artmaktadır.

            Mobilyalar ev ya da iş yerlerinde kısacası hayatımızdaki kapalı alanların hepsinde kendilerine yer edinmiş eşyalar arasındadır.  Gün geçtikçe kullanım alanlarının artmasıyla kalmayıp aynı zamanda çeşitlilik de artmıştır mobilyalarda. Bu yüzden piyasa içerisinde birçok büyük ya da küçük kuruluş oluşmuş ve çeşitli rekabet ortamları gündeme gelmeye başlamıştır.

            Tanıdığınız herkes mobilyaların çok yer kapladığından ya da ihtiyaçları adar mobilyaya koyacakları bir alana sahip olmadıklarından şikâyet etmektedir. Piyasada çalışan insanlar bir süre sonra bu şikâyetleri dikkate almaya başlamışlar bu anlamda çalışmalar başlatmışlardır. Çeşitli iç dizayn uzmanları ya da mimarlar ile birlikte çalışmalarını sürdüren kurumlar müşterilerinin bu şikâyetleri için de çözüm yolları geliştirerek, oldukça ergonomik ürünleri ile piyasaya çıkmışlardır.

            Müşteri profilinin hep aynı ürünleri görmekten sıkılmasının ve kullanım kolaylığı sağlayan ürünleri seçmeye başlamasının ardından, firmalar ürettikleri bu ergonomik ürünleri piyasaya sürmüş ve halkın beğenisini toplamaya niyetlenmiştir. Bunu da oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştiren bu firmalar ürettikleri ürünlerle sadece tek bir ihtiyacın karşılanmasının önüne geçmişlerdir. Mesela bir sehpayı ele alalım. Sehpa olarak dizayn dilen bazı ürünler ihtiyaç duyulması halinde dört kişilik bir masaya dönüşmesi ile de işlev görebilmektedir. Bu sayede maddi kazançların sağlanmasının yanı sıra mekânkazancı da sağlandığı için bu ürünler tercih edilmeye devam edilmiştir.

            Yine mekân sıkıntısı yaşayan aileler için dolap içlerinde yataklar ya da iç içe geçebilen yataklar üretilmiş ve yaşama alanlarının oluşturulmasına katkıda bulunulmuştur. Üretimde bu derece çeşitlilik olması da piyasaya git gide renk katmış ve halkın bu konuda düşünmesi gereken çok fazla alternatif elde etmesine ön ayak olmuştur. Bu durum da müşteri memnuniyetinin hat safha olmasını sağlamış ve her türlü kazançlının müşteri olmasına neden olmuştur.

 

728 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

Scroll