Lens Kullanırken Sağlığınızdan Olmayın
Lens Kullanırken Sağlığınızdan Olmayın

            Farklı göz renklerine sahip olmak isteyenler ve görme bozukluklarının düzeltilmesinde gözlüklere alternatif olarak kullanılan kontakt lens kullanımı pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu konuda oldukça dikkatli olunmalı, göz sağlığını tehdit edecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Hijyen kurallarına dikkat edilmeli, doğru seçim yapılmalı, mutlaka göz kontrolünden geçilmelidir.

Lens Kullanılırken Nelere Dikkat Edilir?

  • Kontakt lens kullanımı göz doktorları tarafından gösterilmektedir. Bu talimatlara uymalı, özellikle ilk kez kullanıyorsanız ilk taktığınızda gözünüzün tepki göstermesi konusunda dikkatli olmalısınız. Gözlerinizde hafif bir yanma hissi ve yaşarma meydana gelebilmektedir. Gözlerin lenslere uyum süreci içerisinde bu sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca belirli mevsimlerde oluşan alerjik reaksiyonlarınız varsa lenslerinizi daha sık değiştirebilirsiniz.
  • Lens kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biri hijyendir. Bu nedenle ellerinizin temizliğinden emin olmalısınız. Hijyenik temizleyicilerle ellerinizi güzelce yıkadıktan sonra ellerinizi tamamen kurulamalı, bu sırada kullandığınız havlunun temiz ve tüy bırakmayan türde olmasına özen göstermelisiniz.
  • Lenslerin kapları genellikle plastik malzemelerden yapılmakta ve bakteri üremesi için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle 1-2 aylık kullanımdan sonra bu kapların değiştirilmesi gerekmektedir. Lens solüsyonları ile birlikte bu kaplar sizlere hediye edilecektir. İlk aylarda bunları kullanabilirsiniz.
  • Lenslerinizi takarken ortamda duman ya da buhar olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kozmetik malzemelerle lenslerin temas etmemesine özen göstermeli, lenslerinizi taktıktan sonra saç spreyi, parfüm gibi ürünleri kullanmamalısınız.
  • Lens solüsyonları, aldığınız lenslerin çeşitlerine göre farklılık göstermekte, yumuşak ve sert lensler için farklı solüsyonlar kullanılmaktadır. Bu nedenle önerilen solüsyonları kullanmaya dikkat etmelisiniz. Lenslerin temizliğinde farklı maddeler kullanmadan bu solüsyonları dezenfekte etmek ve temizlik için kullanmalısınız.
  • Hassas gözlere sahipseniz ultraviyole engelleyici lens tercih edebilirsiniz. Ancak bu lensler gözünüzün yalnızca belirli bir kısmını koruyacağı için güneş gözlüğü kullanabilirsiniz.

857 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

Scroll