KYK BAŞVURUSUNDA İZLENECEK YOL
KYK BAŞVURUSUNDA İZLENECEK YOL
Üniversite sınavının ardından yapılan üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteye girmeye hak kazanan adayları,  Kredi Yurtlar Kurumu burs ve yurtlara nasıl başvuru yapılacağı heyecanı sardı. KYK yurt ve burs başvurular için henüz tarihlerin belli olmaması,  başvuru tarihlerin önümüzdeki hafta içinde belli olması bekleniyor. Üniversite sınavının ardından yapılan üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler Kredi Yurtlar Kurumu'na çevrildi.  Kredi Yurtlar Kurumu 2016 yılı burs, kredi ve yurt başvurularının yapılması için tarihleri henüz açıklamadı. KYK burs ve kredilerine kimler başvurabilecek? KYK başvuru işlemleri için nasıl bir yol izleniyor yapılıyor?
 
Kurumun bu yeni düzenlemenin, Resmi Gazete'de yayımlanması ile yürürlüğe girmesinin ardından; bu yeni düzenleme göre yurtlara başvuru ve barınma koşullarının yeniden düzenlendiğini ifade ederken, "kurumda yapılan bu yeni düzenleme üniversiteye kazanan adaylara ve bu gençlerin ailelerine müjde olarak nitelendirilebilecek yeni düzenlemeler de mevcut." Olduğunu ifade etti. Bundan önceki yıllarda öğrencinin yurtlarda kalabilmesi için en az asgari ücret seviyesinde bir ücretle uzun süreli işte çalışmaması veya uzun süreli geliri olmaması şartı arandığını belirten Bakan Kılıç, yeni yapılan düzenlemeyle "staj yaptıkları dönemi dışındaki asgari ücret üzerinde ücretle bir işte çalışmaması" gibi bir şartı getirildiğine dikkati çekti.
 
Kredi Yurtlar Kurumu başvurusunda izlenecek yol is şu şekilde açıklandı: Kredi Yurtlar Kurumu burs ve örgenim kredisi başvuruları, Kurumun internet adresi üzerinden yapılabilmektedir. Burs ve öğrenim kredisi başvuruları bulunan adayların, sadece öncelik belgesi talep edilmektedir. Farklı beyan edilen bilgilere ait belgeler ise talep edilmemekte olup, ibraz edilen bilgi ve belgelere ait son kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından internet ortamında veya manyetik alanda alınarak, yapılabilmektedir. Kyk başvuru için Burs ve örgenim kredisi başvuruları için istenilen belgeler kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinde ayrıca duyurulacaktır.
 
KYK burs ve öğrenim kredisi başvuruları için adaylar kyk.gov.tr adresimizdeki Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası butonuna tıklayarak Kredi Yurtlar Kurumu Kredi ve Burs ödemeleri sekmesinden öğrenilecek şubelerinden isimlerine özel olarak düzenlenmiş olan bankkartlarını alarak burs yada öğrenim kredilerini Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası amtlerinden süre ifadesi olmadığını istedikleri zaman, atm'lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası şubesinden herhangi bir ücret ödemeden tahsil edebileceklerdir. Öğrencilere Ocak ayından başlamak üzere Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın altısı ile onu arasındaki günleri arasında ödeme yapılacaktır.
 

994 kez görüntülendi. / 8 yıl önce eklendi.

Scroll