Akciğere İyi Gelen Yiyecekler
Akciğere İyi Gelen Yiyecekler

Zira solunum sistemi akciğerler sayesinde çalışmaktadır. Vücuda alınan oksijenin tüm uzuvlara dağıtılması akciğerler sayesinde olmaktadır. Bu istikametiyle akciğerler insan vücudu için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Tüm hayati işlevlerimizi akciğerlerimiz sağlamaktadır. Akciğerlerimiz sayesinde soluk alırız ve hayatta kalırız. Bu sebeple akciğerlerimizi savunmalı ve akciğerlerimizin sıhhatli kalması için gayret etmeliyiz. Akciğerlerimizin sıhhatli bir şekilde çalışabilmesi için yediklerimize de dikkat etmeliyiz. Zira akciğerlerimiz de bizim tükettiğimiz besinlerden etkilenirler. Tükettiğimiz besinlere göre sıhhatli veyahut sıhhatsiz olurlar. Bu yüzdendir ki sıhhatli beslenme alışkanlığı kazanmak büyük ölçüde önem kazanmaktadır. Sıhhat beslenerek ve doğru gıdaları tüketerek akciğerlerimizin de sıhhatli kalmasını sağlayabilir, endirekt olarak da sıhhatli bir vücuda sahip olabiliriz. Akciğerimize iyi gelen belli başlı yiyecekleri aşağıda sizler için sıraladık.

  • Zencefil

Zencefil akciğerler için oldukça ehemmiyetli bir yiyecektir. Zira zencefil muhtevasının da gingerol isimi verilen bir antioksidan içermektedir. Zencefil bu özelliği sayesinde akciğerleri güçlendirmektedir. Aynı vakitte akciğerlerin üzerine yapışan zarar veren birtakım malzemelerin de temizlenmesine yardımcı olmaktadır zencefil. Sıhhatli akciğerlere sahip olmak, rahat nefes alabilmek ve solunum sisteminizin düzenli çalışabilmesi için düzenli olarak ancak vücudun ihtiyacı olan kadar miktarda zencefil tüketebilirsiniz. Zencefil tükettiğiniz takdirde akciğerleriniz temizlenecek ve çok daha sıhhatli bir hal alacaktır. Zencefili günlük beslenmenizde dilerseniz yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Şayet bu metot size lezzetli gelmezse kendinize zencefilden bir zencefil çayı hazırlayabilir ve düzenli ve yeterli şekilde onu tüketebilirsiniz. Hem de isterseniz bu çayı bir miktar bal ilave ederek daha da lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Unutmamalısınız ki aşırı tüketim birtakım meseleler doğurabilir.

  • Sarımsak

Sarımsağın insan sıhhati ve insan vücudu için yararları herkes tarafından bilinmektedir. Sarımsağın tüm bu genel yararlarının yanı sıra akciğerler için de müthiş yararları bulunmaktadır. Yemeklerimizde sıklıkla tükettiğimiz sarımsak tam bir şifa deposu olarak adlandırılabilir. Sarımsak, muhtevasının da alisin isimli bir maddeyi bulundurmaktadır.

Bu madde akciğerlerin temizlenmesine katkı sağlamaktadır. Başka bir deyişle düzenli olarak sarımsak tüketmeniz halinde akciğer rahatsızlıklarından biri olarak solunum problemlerinden kurtulabilir veya bu problemlerin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Sarımsağın günlük beslenmemizde pek çok değişik kullanımı bulunmaktadır. Yemeklerin içerisine çok yakışan ve her yemeğe ayrı bir lezzet yapan sarımsağı tüketmek çok kolaydır. Ayrı olarak sarımsağı bunlardan farklı olarak dolaysız ilaç gibi kullanmak isterseniz de bal ve limon ile karıştırarak çay şeklinde içmeniz olası olabilmektedir. Bu kür ciğerlerinizi pak edecek!

  • Kekik

Kekik de oldukça yararlı besinlerden bir tanesidir. Hoş kokulu ve eşsiz bir lezzete sahip olan bu besinin insan sıhhati için sayısız faydası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kuşkusuz ki akciğerlerdir. Zira kekik, göğüs tıkanıklıkları ile savaşmada çok ehemmiyetli bir role sahiptir. Bilhassa öksürük gibi rahatsızlıklarda çok fakat çok tesirli olan kekik, üst solunum yolları problemlerine de oldukça iyi gelmektedir.

Kekiği dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Sözgelişi kekik çayı oldukça lezzetli bir çaydır ve kolaylıkla tüketilebilmektedir. Bunun haricinde kekik baharat olarak hemen hemen her yemeğe kolayca konulabilmekte ve yemeklerde eşsiz tadı ile müthiş bir lezzet katabilmektedir.

Bu sebeple kekiği günlük beslenmenizde düzenli olarak tüketmeniz akciğerleriniz için oldukça yararlı olacaktır ve akciğerlerinize oldukça iyi gelecektir.

  • Yaban Mersini

Yaban mersini eşsiz lezzetinin yanı sıra insan sıhhati için de yararlarıyla bilinmektedir. Yaban mersinin akciğer sıhhati için de pek çok faydası bulunmaktadır. Yaban mersini bilindiği üzere C vitamini itibariyle oldukça zengin bir meyvedir. C vitamini akciğerlere oldukça yararlı gelmektedir. C vitamini akciğerlerin düzenli ve sıhhatli şekilde çalışmasına büyük katkılar sağlamaktadır. Bu sebeple bu eşsiz lezzete sahip yaban mersini meyvesini günlük beslenmenize ilave ederek sıklıkla tüketebilirsiniz. Yaban mersini tadına doyulmaz lezzetiyle hem damaklarınızı şenlendirecek, sayısız yararıyla da başta akciğerleriniz olmak üzere tüm vücudunuza fayda sağlayacaktır. Yaban mersinini yeterli miktarda fakat aşırıya kaçmadan tükenmekten çekinmemelisiniz. ıspanak çocukluğumuzdan beri yararını bildiğimiz önemli bir sebzedir. Bu sebeple çocukluğumuzdan beri tadını sevelim ya da sevmeyelim ıspanağı tüketiriz. Zira ıspanak muhtevasının da B, C ve E vitaminlerini bulundurmaktadır. Bu vitaminler vücudumuzu birtakım akciğer hastalıklarına karşı savunmaktadır. Dolayısıyla düzenli olarak ıspanak tüketilmelidir.

  • Ispanak

Ispanak çocukluğumuzdan beri yararını bildiğimiz önemli bir sebzedir. Bu sebeple çocukluğumuzdan beri tadını sevelim ya da sevmeyelim ıspanağı tüketiriz. Zira ıspanak muhtevasının da B, C ve E vitaminlerini bulundurmaktadır. Bu vitaminler vücudumuzu birtakım akciğer hastalıklarına karşı savunmaktadır. Dolayısıyla düzenli olarak ıspanak tüketilmelidir.

1106 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

Scroll