Özel tüketim ve motorlu taşıtlar vergisi

Özel tüketim ve motorlu taşıtlar vergisi

Son günlerde en çok konuşulan konulardan bir tanesi artan asgari ücretle birlikte artış gösteren motorlu taşıtlar vergisi oluyor. Kafalardaki soru işareti ise motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar arttığı, hesaplaması ve taksitlendirme imkânının olup olmamasıdır. Şimdi gelin birlikte mtvhesaplamaişlemine yakından bakalım. Motorlu taşıtlar vergisi asgari ücretle birlikte artış kaydetti. Bu sebeple de pek çok kişi soluğu mahkemelerde aldı. Birçok kişi de vergideki bu artışa boyun eğerek taksitlendirme yolunu denediler. Taksitlendirme için pek çok banka müşterilerine MTV hesaplama ve ödeme konusunda yardımcı olmaktadır. ÖTV Nedir?

ÖTV yani özel tüketim vergisi değerli ve yapımında ve kullanımında doğaya zarar veren eşyalar üzerinden matrahı hesaplanan ve 2002 yılında yürürlüğe giren vergi, türdür. ÖTV’ye tabi eşyalar elmas, yakut gibi mücevherler, otomobil ve motorlu taşıtlar hayvan derisi kürkler ve buna benzer eşyalardır ve bu eşyalara ÖTV hesaplama ve tahakkuk işlemi uygulanır.          

ÖTV Nasıl Hesaplanır?

ÖTV hesaplama kişinin ÖTV’ye tabi olan varlıklarının değerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse 200 bin liralık bir arabanın sahibi ile 10 bin liralık bir arabanın sahibi elbette ki farklı tutarlarda özel tüketim vergisi öder. Bu bağlamda ÖTV hesaplama işleminde %40 oranında varlığın değeri göz önünde bulundurulurken %18 oranında katma değer tahsis olur ve ÖTV matrahı tarh olur ve ardından tahakkuk ve tahsil işlemleriyle vergi süreci devam eder. 

752 kez görüntülendi. / 5 yıl önce eklendi.

  • Scroll