MTV hesaplaması nasıl yapılır?

MTV hesaplaması nasıl yapılır?

            Trafikte kullanılan araçların, elbette ki bildiğiniz gibi, ödenmesi gereken yıllık vergileri bulunmaktadır. Trafikte kaydı bulunan tüm araçlar için, kullanıcı bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Yılda 2 defa olmak üzere, 6 aylık dönemler şeklinde ödeme 2 eşit taksitle gerçekleştirilmektedir. Eğer ki, vergi ödemeleri gecikirse, trafikte bunun cezası ile karşılaşabilmenizde mümkün olacaktır. Sizlere bu konuda yardımcı olmak üzere, MTV hesaplama hakkında bilgiler vererek destek olalım.

MTV nasıl hesaplanır?

            MTV hesabını yapabilmek için, araç yaşı, araç tipi ve motor silindir hacmi oldukça önemlidir. Elbette ki bu faktörlerin her biri, vergiyi etkileyen özellikler arasında yer almaktadır. Sonuç olarak hususi ve ticari araçların vergi oranları farklı olduğu gibi, yıllık olarak ödenecek olan vergi miktarları da farklılık göstermektedir.

            Kısaca, MTV hesaplama için şunlara göz atabilirsiniz;

            Otomobillerde bir sayısı tarifeye göre, silindir hacmi ve yaşı ele alınmaktadır. Fakat minibüs ve panel Vanlarda yine yaşlara bakılmaktadır. İki sayılı ve diğer tarifeler ile bunlar hesaplanmaktadır. Her yıl bu oranlar değişiklik gösterse de, vergi tutarları genel olarak belirlenmiş olacaktır. Sistemde mevcut olan tutar hesaplama motorları ile bağdaşırken, bu hesabı otomatik olarak yapabilmenizde mümkün olacaktır.

ÖTV indirimleri

            Bunun yanı sıra, araç sahibi olmak isteyen ve engeli bulunan vatandaşlarımız da, otomobiller için, ÖTV hesaplama oranı olarak, % 45 indiriminden yararlanabilirler.

            Elbette ki yine ÖTV hesaplama oranı diğer araçlarda da farklılık gösterirken, % 7 ve % 15 oranları ile indirimler kazanabilmek mümkündür. Bu sebepten dolayı araç satın alırken, ÖTV indirim fiyatı ile birlikte sormanız, sizler için faydalı olabilecektir.

656 kez görüntülendi. / 5 yıl önce eklendi.

  • Scroll