Araç Kullanımında Vergi ve Yasal Yükümlülükler

Araç Kullanımında Vergi ve Yasal Yükümlülükler

Ülkemizde milyonlarca motorlu taşıt bulunmaktadır. Bu kullanımdan kaynaklı araç sahiplerinin devlete ödemekle yükümlü oldukları vergiler vardır. Bunlardan bir tanesi MTV yani motorlu taşıtlar vergisidir. Bu vergi her yıl düzenli olarak ödenmelidir. Ocak ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksit imkânı devlet tarafından sunulmuştur. İsteyenler tek seferde yıllık MTV borçlarını ödeyebilirler. Ayrıca MTV hesaplama ve matrah belirlenmesi devlet tarafından yapılan bir işlemdir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Pek çok kişi motorlu taşıtlar vergisini ödemekten zorluk çekmekte ve bütçelerini sarsabilmektedir. Bu sebeple de birçok banka bu konuda müşterilerine ekstra taksit imkânıyla yardımcı olmaktadır. Siz de MTV hesaplama ve MTV vergi tutarınızı öğrenmek için gelir idaresi başkanlığının sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Özel Tüketim Vergisi

Araç sahiplerinin yükümlü olduğu bir diğer vergi ise ÖTV yani özel tüketim vergisidir. Bu vergi motorlu taşıtlar vergisinden farklı olarak yalnızca bir kere ödenir. Aynı şekilde ÖTV hesaplama devlet tarafından yapılırken ödeme doğrudan devlete yapılmaz. Bu vergi 0km alınan araçların fiyatına dâhil edilir ve satışı yapan gerçek ve ya tüzel kişi vergiyi devlete öder.

ÖTV ayrıca tütün mamulleri alkollü içecekler, hayvan kürkü, motorin, mücevherat, benzin gibi doğaya ve insana zararlı ve lüks tüketim mallarından da tahsil edilmektedir. ÖTV hesaplama ürünün değerine göre yapılır. Avrupa birliği uyumlaşma sürecinde 2002 yılında yürürlüğe girmiştir. 

585 kez görüntülendi. / 4 yıl önce eklendi.

  • Scroll