Tarihle İç İçe, Huzur Dolu Bir Deneyim | https://www.firmasepeti.com

Tarihle İç İçe, Huzur Dolu Bir Deneyim

                Anadolu’nun her köşesinde tarih boyunca birçok farklı uygarlık hüküm sürmüş, bunun sonucu olarak geçmişten günümüze geniş bir tarihi miras bırakmışlardır. Her biri ayrı bir dönemin izlerini taşıyan bu mekânlardan biri Muğla’nın Fethiye ilçesinin yakınlarında bulunan ve Hayalet Şehir olarak da bilinen Kayaköy bulunmaktadır.

Kayaköy tarihinden izler…

                Kayaköy’ün tarihinin M.Ö. 3000 yılına, antik Likya Uygarlığına kadar uzandığı bilinmektedir. Günümüze dek ulaşan kalıntıları ise M.Ö. 4. yüzyıla ait olan lahit ve kaya mezarlarının kalıntılarıdır. 11. ve 14. yüzyıllar arasında Anadolu’da yaşayan Rumlar, Likya kentinin kalıntıları üzerine yerleşmişlerdir. Günümüze ulaşan Kayaköy evleri, o dönemde yaşayan Rumlardan kalan yapılardır. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de anlatılan ve Rumcada Levissi olarak geçen kent, 17. yüzyıldan 1923 yılına kadar Rumların yaşadığı bir kent olarak kalmıştır. 30 Ocak 1923 tarihinde yapılan nüfus mübadelesi sonrası kent tamamen boşaltılmıştır.

 Kayaköy’de gezilecek tarihi mekânlar

                Bölgenin kendisi tam bir tarihi hazinedir aslında. Dar sokaklarında yürürken kendinizi bambaşka bir zamanın parçası hissedeceğiniz gezinizde,  şehrin planlaması da dikkatinizi çekecektir. Yapılarda planlama, günümüz koşullarından farklı olarak belli bir düzene bağlı olmadan, arazinin şartları ön planda tutularak ve aynı zamanda da diğer ev sahiplerinin ışığını ve manzarasını kapatmamaya özen göstererek oluşturulmuştur. Kırma taşlardan inşa edilmiş evlerin büyük çoğunluğu bir veya iki odalardan oluşan yapılardır.

                Bölgede dikkat çeken yapılara örnek olarak manastırlar gösterilebilir. Bu manastırlardan en dikkat çekeni ise Afkule Manastırıdır.  Kayaköy’e 3-4 kilometre mesafede bulunan manastır Elefterios adlı bir keşiş tarafından yapılmıştır. İlk başlarda tek katlı olarak yapılan manastır, keşişin ölümünün ardından 2 katlı olarak yeniden düzenlenmiştir. Tarihi değerinin yanı sıra denize karşı nefes kesici bir manzara da sunan bu manastıra ulaşım yürüme mesafesinde de olduğundan aynı zamanda iyi bir yürüyüş imkânı da sunar.  https://www.firmasepeti.com/otel.html

Tarihi bir güzellik: Gemiler Adası

                Bölgenin birçok adasından biri olan Gemiler Adası, diğer birçok ada gibi inanılmaz bir manzara sunarken, aynı zamanda da tarihi dokusuyla onlardan bir adım öne çıkmaktadır. Ölüdeniz’e 1 km mesafede bulunan adanın zirvesinde, sizleri nefes kesen bir manzara bekliyor.  Özellikle ortaçağda önemli bir yerleşim yeri olduğu anlaşılan adada tarihi kalıntılar adanın dört bir yanında karşınıza çıkar. Tamamen surlarla çevrili adada aynı zamanda 1500 metre uzunluğunda bir tünel, şapeller, mozaik yollar ve döneme ait birçok farklı kalıntı da yer almaktadır. Tünelde, İsa peygamberin çarmıha gerilmek üzere götürülmesi sırasında 17 kez dinlenmesini temsilen 17 adet durak bulunmaktadır.  O dönem Anadolu’da hâkim olan pagan inanışına sahip askerlerden kaçarken yüzerek adaya gelen Hristiyanlar tarafından kurulan kent, daha sonraları ise Hristiyanlığın önemli bir noktası arasında yer almıştır.

Farklı bir eğlence deneyimi

                Şimdilerde bu tarihi güzelliği herkesin görebilmesi, bu eşsiz deneyimi herkesin yaşayabilmesi için koruma altına alınan Kayaköy, farklı eğlence yollarını da sunmaktadır. Bunlardan biri bölgede yapılabilecek at gezisidir. Eşsiz doğa içinde yapacağınız bu gezi, anılarınızda oldukça özel bir yere yerleşecektir. Bir diğer alternatif eğlence olarak da bölgede düzenlenen deve ile yürüyüş imkânı gösterilebilir. Türkiye’de çok az yerde bulunabilecek bu imkânı, bir doğa harikası olan bölgede yaşamak ise bulunmaz bir nimet olarak gösterilebilir.

                Aynı zamanda bölgede yer alan birçok yürüyüş parkuru sayesinde sağlığınız için de yararlı bir aktivite yapabilir, temiz doğa havasını içinize çekerken eşsiz manzarayı doya doya seyredebilirsiniz. Bu yürüyüş yollarına Likya yürüyüş yolu, Ölüdeniz yolu, Afkule yolu, Şapel yolu örnek olarak verilebilir.

                Gemiler Koyu ve soğuk su koyunda da yüzebilir, yaz sıcağında serinlemenin en eğlenceli yoluna başvurabilirsiniz. 

145 kez görüntülendi. / 20-11-2018 eklendi.

  • Scroll