En Uyguna Eşyalar | https://www.firmasepeti.com

En Uyguna Eşyalar

     Spotçu, bir malı çok miktarda alıp piyasada değerinin altında satan kimselere denir. Spotçular bu işi genellikle büyük mağazalarda yaparlar. Satmak için zaman zaman ikinci el ürünler de alırlar.

     Spotçular genellikle öğrenci kesimin ve durumu iyi olmayan insanların gittiği yerlerdir. Burada herkesin bütçesine göre spot beyaz eşya, koltuklar, televizyonlar bulunur. Bir ürünün son modelinden en düşük modeline kadar çeşitlerini bulmak kolaydır. Ve bu nedenle spotçu ürünleri oldukça fazladır.

Satılacak ürün ve mekan tespiti

     Öncelikle böyle bir iş sektörüne adım atmak istiyorsanız ikinci el ve uygun fiyatlı ürünlere rağbet gösterecek olan öğrencilerin ve geçici memurların yaşadıkları yerleri tercih etmelisiniz. Öğrenciler en fazla 5 sene okuyacakları yerde pahalı ve kaliteli ürün almayı tercih etmez. Öncelikle zaten maddi sıkıntılar çekerken birde eşyalara bu kadar para vermezler. Bu nedenle spotçular öğrencilerin eşyalarını satın aldıkları belki de tek yerdir. Öbür yandan geçici süre o yerde memurluk yapan insanlar da zaten kalıcı olmadıkları ve gidecekleri için pahalı eşyalar yerine uygun fiyatlı eşyaları tercih ederler. Eğer kullanılır durumda olursa o yerden giderken bu ürünleri tekrar spotçulara verebilirler.

Maliyet hesabı

     Spotçular beyaz eşya, mobilya satan yerlere oranla dekorasyon ve düzen gerektirmeyen yerlerdir. Mobilya dükkanları gibi vitrinleri yoktur. Işıklı, camlı bölümlerde eşyalar sergilenmez. Dümdüz bir alana alelacele atılmış eşyalarla doludur. Bazı eşyalar oranın spotçu olduğu anlaşılsın diye kapı önlerine konur. Bu nedenle bu iş için öyle çok maliyete gerek yoktur. Örneğin eşya almak isteyen birisi bir bulaşık makinesini piyasada 2.000 TL gibi fiyatlara bulurken bunu spotçu piyasasında 200 TL’ye bulup alabilir. Bu nedenle spotçuların dükkanlarına masraf etme gibi bir ihtimalleri yoktur çünkü gelen kazançtan bu tür masraflara para ayırmak zor olabilir. spotçular dükkanlarını büyük, kirası az ve ikinci eşya satın alacak insanların bulundukları yerlere yakın açarak gelirlerini arttırabilirler. Ortalama 10.000 TL maliyetle başlangıçta bu dükkan açılabilir. Daha sonra işin gidişatı ve duruma göre dükkanda büyütme ya da küçültme yapılabilir. Bu iş yerini açmak için iş yeri açma kredilerine başvurabilir ya da KOSGEB’in iş yeri açma kredisinden yararlanabilirsiniz.

     Bu konuya ek olarak spotçuların eşyaları eve taşıma hizmeti yoktur. Bu nedenle spotçudan bir eşya alınacaksa eşyaları almaya bir kamyonetle gitmek doğru bir hareket olur.

İkinci el ürünler nerden temin edilir

     Çevrede eşyalarını değiştirmek ve eski eşyalarından alınacak yeni eşyalar için gelir sağlamak isteyen insanlar vardır. Bu insanlar spotçuları gezerek eski eşyaları olduklarını ve bunları ne kadara alabileceğini sorarlar.

     İkinci el ürün satarken çok fazla kaybınız olur. Örneğin zamanında 200 TL’ye aldığınız dolabı 50 TL’ye spotçuya anca satarsınız. Bu ürünü 4- 5 sene kullanmış olsanız bile bu piyasa ve spotçu fiyatları böyledir. Bunun sebebi ise spotçulara olan rağbetin az olmasıdır. Spotçulara olan rağbetin az olması ise spotçuların ellerinde işe yarar ürünleri pek bulundurmamalarıdır. Bu nedenle spotçulardan yapılan alışveriş nadirdir. Hal böyle olunca da değeri ve kalitesi ne olursa olsun bir ürünü spotçuya çok pahalıya satamazsınız. Çünkü zaten o adam onu satarken üzerine karını koyarak satacak ve belki çok pahalı diye müşteri o ürünü almayacak.

     Bir ürünün kalitesi, derisinin kalitesi, mobilyasının kalitesi ne kadar iyi olursa olsun ikinci el üründür ve ikinci el fiyatına alınıp satılır.

      Son olarak spotçular spotçular çarşısı tarzı mekanlarda daha çok bulunurlar. 

339 kez görüntülendi. / 30-05-2018 eklendi.

  • Scroll