EGZERSİZ ÖNCESİNDE VE SONRASINA BESLENME | https://www.firmasepeti.com

EGZERSİZ ÖNCESİNDE VE SONRASINA BESLENME

Bazı yiyeceklerin kilo vermenize yardımcı olması sürpriz bir durum değil; ancak egzersiz yapmadan önce ve/veya yaptıktan sonra bazı yiyecekleri tüketmenin kilo vermeyi optimize edebileceğini bilmiyor olabilirsiniz. Kompleks karbonhidrat ve protein içeren yiyecekleri egzersiz öncesinde tüketilmesi önemli. Basit karbonhidratlar ile proteinler ise, egzersiz sonrası için iyi seçim. Uzmanlar, egzersiz yaptıktan sonra bir şeyler yemek için iki saatten fazla süre beklenmemesi gerektiği tavsiye ediyorlar ve aksi takdirde sporun etkilerinin boşa çıkabileceğini belirtiyorlar. Bu konu ile ilgili olarak öne sürülen iddialarda, egzersiz öncesinde zayıf beslenmenin vücudunuzun enerji almak için karaciğeri ve böbrekleri zorlayabileceği, bunun da kilo vermeyi zorlaştıracağı öne sürülüyor. Egzersiz sonrası beslenme konusunda ise şöyle deniliyor: Egzersiz, kasların glikojen rezervlerini tüketiyor, bu nedenle bunları mümkün olan en kısa süre içinde takviye etmeniz gerekiyor. Bunu da egzersizin bitiminden sonra 30 dakika içinde, bolizmanızın en aktif olduğu bu durumdayken yapmanız tavsiye ediliyor.
Egzersiz öncesinde: Kuruyemiş
Protein içeren her tür kuruyemiş, özellikle de kalp sağlığımız açısından çok sağlıklı yağlar ve lifler içeren badem yenilebilir. 100 gram badem içerisinde yaklaşık olarak 3,9 gram karbonhidrat içeriyor, bu da en zorlu egzersiz etapları için bile ideal bir miktar. Eğer badem yoksa ceviz de onun kadar iyidir. Tabii ki bunları kolayca yemek ve susuz kalmamak için her zaman beraberinde bolca su için!
Egzersiz Öncesinde: Yulaf ezmesi ve orman meyveleri
Yulaf ezmesi, her zaman sağlıklı bir seçim ve çok fazla protein içerdiği için egzersiz öncesi tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Ancak, biraz da karbonhidrat için yaban mersini eklemek gerekir. Orman meyveleri C vitamini, potasyum (karaciğer için iyidir) miktarı ve lif miktarı bakımından zengin olmaları nedeniyle avantajlıdır. Bu iki egzersiz yiyeceğin birleştirilmesi, en olumlu egzersiz için gerekli besini almanızı sağlar.
Yulaflı Enerji Topları İçin Tıklayın
Egzersiz Öncesinde: Tam tahıllı ekmek ile az yağlı peynir
Bu, basit bir seçenek ve sıkı programı olanların tercih ettiği bir natif olarak bu yiyeceğin basitliği, besleyici değere sahip olmasını engellemiyor. Fazla miktarda sağlıklı protein alırsınız ve karbonhidrat seviyesini fazla arttırmadan tüketirseniz, oldukça sağlıklı beslenme programınız olacaktır. Peynir az yağlı olduğu sürece seçimi size kalmış!
Egzersiz sonrasında: Badem sütü ile birlikte peynir altı suyu proteini
Proteinli içeceklerin avantajları ve dezavantajları var, ama hızlı tüketilebilmesi ve egzersiz sonrası en çok ihtiyaç duyulan besin olması nedeniyle de ideal bir içecek. Sindirimi oldukça kolay, bu nedenle vücudunuz hızla emer. Lif, potasyum, E vitamini ve magnezyum açısından zengin olması nedeniyle de badem sütü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Egzersiz sonrasında: Bir bardak portakal suyu ile çırpılmış yumurta
Yumurta, dünyadaki en kolay protein kaynaklarından biri, ancak neredeyse hiç karbonhidrat içermez (100 gram yumurtada 1,1 gram). Bu nedenle çırpılmış yumurtayı, ideal olarak evde taze sıkılmış, küçük bir bardak saf portakal suyu ile tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde lif, A, C ve D vitamininin yanı sıra protein ve kalsiyum alırsınız.

679 kez görüntülendi. / 25-10-2016 eklendi.

  • Scroll