Bilgisayar Yazılım Ürünleri ve Yazılım Sorunları | https://www.firmasepeti.com

Bilgisayar Yazılım Ürünleri ve Yazılım Sorunları

            Bilgisayar kullanımı dahiline meydana gelen bir takım sorunlar, donanım ya da yazılım kaynaklı olarak kendini göstermektedir. Elbette ki bunun yanı sıra, yazılım dediğimizde akla gelen bazı uygulamalar, bilgisayar kullanımlarını daha kolay ve eğlenceli hale getirmektedir. Örnek olarak, bilgisayar yazılım çeşitleri arasında, şuan bu içerik hazırlanırken kullanılan Microsoft Office programları yer alıyor. Tüm bu uygulamalar, bilgisayar kullanımını geliştirmek, tüketicilere destek olmak ve uygulanan işlemleri daha kolay hale getirmek amacı ile tasarlanmıştır. Böylelikle günümüzde bilgisayar yazılım alanında hizmet veren şirketlerden hizmet almak önemli olurken, firma seçiminde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer alıyor.

Yazılım nedir?

            Bilgisayar ile birlikte kullanılan tüm programlar yazılım adını almaktadır. Elbette ki bu yazılımlar, kendi aralarında 2 sınıfta ayrılırken, sonrasında ise pek çok farklı uygulama ile tüketicilerin karşısına geçmektedir.

 • İşletim sistemi yazılımları
 • Uygulama yazılımları

İşletim sistemi yazılımı nedir?

            Bir bilgisayarın, donanım parçalarının etkisi ile birlikte çalışabilmesi için bir yazılıma sahip olması gerekmektedir. Belleklerinde, bu yazılım, işletim sistemleri ile uyum içerisinde çalışırken, bilgisayar donanımlarının yönlendirmesi ile işlemlere olanak sağlamaktadır. Yine işletim sistemlerine kurulan yazılımlarda farklı olabilirken, her daim güncel sürümlerden yararlanabilmek mümkün oluyor. İşletim sistemi çeşitleri ise şu şekildedir.

 • Microsoft
 • Mac iOS
 • Android
 • Linux

Bu yazılım çeşidi, bilgisayarın güç tutuşuna bastıktan sonra, tekrar gücün kesilene kadar tüm süreci kapsamaktadır. Ana yazılım olarak adlandırılır ve bilgisayarın çalışması için kesin olarak, hatasız olarak işlem görmesi gerekmektedir. Görevleri nedir soruları için ise kısaca şu maddelere göz atılabilir.

 • Yan bellek ve ana beleklerin verimli kullanımını sağlar
 • Donanım birimleri ile bağlantı kurar
 • Uygulamalar ve diğer hizmet programlarının çalışmasına imkân sağlar

Uygulama yazılımı nedir?

            Yine bunlar da, bilgisayar yazılım ürünleri arasında yer alırken, bilgisayar yazılım şirketleri tarafından tasarlanır ve üretime sunulur. Bu konuda en çok isim yapmış olan şirket, Microsoft oluyor. Sunduğu ve tüm işlemleri kolay hale getiren Office Programları ile tüketicilerine yeni ürünler kazandırmak adına çalışmalar yapıyor. Çeşitleri ise şöyledir.

 • Word
 • Excel
 • PowerPoint

Bunların dışında kalan, winrar, flash, bilgisayar oyunları, virüs programları, photoshop programları, muhasebe, mobil uygulamalar, masaüstü uygulamalar gibi çeşitleri de yer alıyor. Elbette ki tüm bunlara da farklı yazılımcılar dahilinde ulaşmak mümkün olurken, verimli kullanımlar için orijinal ve lisanslı olanların tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Masaüstü ve notebook bilgisayarlar için kullanılan işletim sistemleri, bilgisayar yazılım olarak;  Microsoft, Linux ce Mac olurken, tablet bilgisayarlar için ise tercih edilen işletim sistemi android ve iOS olmaktadır. Seçimler ise kullanıcının istek ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösteriyor.

Hizmet veren yazılım firmaları nelerdir?

            ‘’Firmasepeti’’ üyelerinin bu konuda ihtiyaçlarını karşılamak üzere, bilgisayar yazılım firmaları bünyesinde hizmet veren şirketleri ve işletmeleri bir arada tutmayı hedef edinmiştir. Böylelikle artık tüketiciler, tek bir adres üzerinden pek çok farklı şirket ve adresine ulaşabileceği gibi, mağaza mağaza dolaşmadan, teknik destek hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Böylelikle şirketler arasından, bütçelerine ve ihtiyaçlarına uygun hizmetleri alabilmekte oldukça kolay hale geliyor. Peki, bu şirketlerin seçimlerinde ne gibi özelliklere dikkat etmek gerekiyor?

            Her ne kadar, ‘’ firmasepeti ‘’ bu konuda en uygun fiyat verecek firmaları bir arada toplamakta yardımcı olsa da, her birinden fiyat listesi almak ve yazılım ürünlerine bu şekilde sahip olmak önemlidir. Yine ürünlerin, orijinal olarak tercih edilmesi gerektiği durumlarda, lisanslarının olmasına özen gösteriniz. Lisans kodlarını sorgulayarak, ürün satış sonrası destek olup olmadığına da dikkat ederek, seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

942 kez görüntülendi. / 09-08-2017 eklendi.

 • Scroll