Ambalaj Sanayi | https://www.firmasepeti.com

Ambalaj Sanayi

            Ambalaj, ürünün tüketiciye gelene kadarki aşamada taşınma, depolama ve ulaştırma süreçlerinde temiz ve güvenilir şekilde bulunmasını sağlar. Taşınma ve ulaştırma süreçlerinde hasar görmeden kolaylıkla taşınmasına imkan tanır. Depolama sürecinde de bozulma, küflenme, kontamine olma durumlarına engel olur ve güvenle depolanma sağlar. Ayrıca günümüzde ambalajlar tanıtım görevi de görmektedir. Özel olarak tasarlanmış dış görünüşü ile tüketicinin ilgisini çekmesi tercih edilir. Bilgilendirme görevi de görmektedir, son kullanma tarihi, içindekiler ve daha pek çok önemli bilgi bulunmaktadır. Ambalajlama aşamasına göre 3 çeşit ambalajlama mümkündür. Ambalajlama maddesine göre de 5 kategoriye ayrılabilmektedir.

  Ambalajlama Çeşitleri

  Birincil Ambalaj: Birincil ambalaj direk ürünle temas halinde olan ambalajdır. Ürünün özelliğine göre seçilmelidir ve ürün ile etkileşime girmeyen maddeler seçilmelidir. Seçim yapılırken sağlık koşulları da göz önünde bulundurulur. Ayrıca tüketiciye ulaşan ambalaj olduğundan görsel önemi de vardır.

  İkincil Ambalaj: İkincil ambalaj ürünleri gruplayarak depolanma ve taşınma aşamalarında kolaylık sağlamaktadır Örneğin mukavva kutular.

  Üçüncül Ambalaj: Üçüncül ambalaj ürünlerin taşınma esnasında zarar görmemeleri için alınan önlemlerdendir. Taşınacak ürüne göre uygun olan üçüncül ambalaj belirlenir ve ürünler güvenle nakliye edilir.

  Ambalajlama Maddesine Göre Ambalaj Çeşitleri

  Ahşap Kökenli Ambalaj Malzemeleri: Bu grupta kullanılan ambalajlar ikincil ambalaj olmaktadır, sandıklar ve paletler gibi. Hava aldırır özellikte oldukları için sebze ve meyve taşımalarında tercih edilirler.

  Cam Kökenli Ambalaj Malzemeleri: Bu grupta kullanılan ambalajlar genellikle birincil ambalaj olmaktadır, kavanoz, şişe ve bidonlar gibi. Besinle etkileşime girmediği ve kolay sterilize edilebildiği için birincil ambalaj olarak tercih edilirler. Pürüzsüz yüzeyleri ile kolay temizlenebilir olmaları ve tekrar tekrar kullanılabilmeleri avantajlarıdır. Ağırlıkları ve kırılabilir olmaları ise dezavantajlarıdır.

  Kağıt Kökenli Ambalaj Malzemeleri: Bu grupta kullanılan ambalajlar birincil ve ikincil ambalaj olarak kullanılabilmektedirler, karton kutular, oluklu mukavva kutular gibi. Ekonomik, hafif ve çok yer kaplamaz özellikte oldukları için tercih edilirler.

  Plastik Kökenli Ambalaj Malzemeleri: Bu grupta kullanılan ambalajlar tüm ambalajlama aşamalarında kullanılabilmektedir. Geniş çeşitliliğe sahiptirler. Şekil verme kolaylığı dolayısı ile tercih edilmektedirler.

  Metal Kökenli Ambalaj Malzemeleri: Bu grupta kullanılan ambalajlar genellikle birincil ve ikincil ambalaj olarak kullanılırlar, teneke kutu ve variller gibi. Işık, hava, su, böcekler, kemirgenler dış etkenlere karşı dirençlidirler.

 Türkiye'de Ambalaj Sanayi

            Türkiye'de ambalaj sanayinde 1960'lı yıllarda sadece kağıt, ahşap, karton ve cam ürünler kullanılıyor, diğer ürünler lüks görünüp tercih edilmiyordu. 1970'li yıllar ile birlikte ambalaj sanayinin ihracattaki önemi kavrandı. Ambalaj Araştırma Merkezi kurulması için çalışmalara başlandı. Türkiye'de ambalaj sanayinde il gelişme teneke kutu ile başladı ardından plastikte kullanılmaya başlandı. 1980'li yıllarda pet ambalajlar da kullanılmaya başladı. Günümüzde ise ambalaj sanayi çok gelişmiştir. Türkiye yüksek ihracat oranları ile dünya çapında dikkat çeken bir ambalaj sanayine sahiptir.

238 kez görüntülendi. / 26-12-2018 eklendi.

  • Scroll