Akvaryum ile İlgili Herşey | https://www.firmasepeti.com

Akvaryum ile İlgili Herşey

Evinde hayvan beslemeyi seven her insan için balıklar belki de en kolay bakılan ev hayvanı türüdür. Akvaryumlarında yemlerini ve bakımlarını yaparak gün içerisinde size ekstradan zorluk çıkartmayacak ev hayvanlarından olan bu balıkların yuvaları olan akvaryumlara gelin bir de yakından bakalım.

Akvaryumlar daha çok camdan üretilen ve evinizdeki ya da iş yerinizdeki alana göre farklı boyutlarda bulunan fanus biçimindeki yapılardır. Akvaryumların içlerinde ise balıkların üreme esnasında daha rahat olmaları için ve tehlikelere karşı kendilerini korumaları için bir takım taş ve kaya parçaları yer alabilir. Bunun yanı sıra hava motorları vardır ki bu her akvaryumda bulunmalıdır çünkü balıkların akvaryum içerisinde belli bir süreye kadar aynı havayı solumaları ölmelerine neden olabilir.. bu yüzden hava motorları belirli aralıklar ile çalıştırılmalıdır.

 Akvaryumun içerisinde bunların dışında ısıtıcılar, farklı dekor malzemeleri, aydınlatıcılar ve filtreler de bulunmaktadır. Isıtıcılar kış aylarında su sıcaklığını oda sıcaklığına ayarlayan malzemelerdir. Aydınlatıcı ve dekorlar ise akvaryumunuzun daha farklı bir görünüme bürünmesine ve dışarıdan bakıldığında göze hitap etmesine yardımcı olur. Filtreler ise dış filtre ve iç filtre olmak üzere iki şekilde satılmaktadır. Dış filtreler akvaryum içerisindeki hayvan dışkılarını çeker, iç filtreler ise akvaryum içerisinde oluşabilecek nitrat patlamalarını engellemede faydalıdır.

Akvaryum balığı yem çeşitleri

Discus yemleri

Discus balıkları genellikle Amazonlarda yaşayan ve tatlı suyu seven balık türleridir ancak bu balıkların hibritleri akvaryumlarda gerekli ortam koşulları sağlandığı takdirde yaşabilmektedirler. Bu balıkların yemleri ise oldukça önemlidir. Hiçbir zaman için farklı türdeki balıklarınıza aynı yemi kullanmayın aksi takdirde balıklarınızın ölümüne sebep olabilirsiniz. O yüzden discus balıkları için özel olarak üretilmiş olan ve protein ağırlıklı tetra discus yemeleri en uygun olanlarıdır.

Ciklet balığı yemleri

Ciklet balıkları akvaryumlarda en çok beslenen balık türlerindendir fakat ciklet balıklarının bakımları hakkındaki bilgisizlik yüzünden çoğu balık sever yemleme yaparken balıklarını öldürebilmektedirler. Ciklet balıklarının yemleri arasında en çok tercih edileni ise sera yemlerdir. Ciklet balıklarının yemlerinde kum gibi toz halinde olmalı ve rengi genlikle kırmızıdır.

Japon balığı yemleri

Japon balıkları da ciklet balıkları gibi akvaryumda yetiştirilmeye en müsait balık türlerindendir. Farklı tür ve renkte olanları pet hoplarda bulunmaktadır. Japon balıklarının yemleri diğer balık yemlerine göre biraz farklıdır çünkü Japon balıkları diğer balıklara göre protein yerine karbonhidrata ihtiyaç duyarlar bu yüzdendir ki yemleri de diğer balıklardan farklıdır. Ayrıca Japon balıklarına normal protein ağırlıklı yem verildiğinden fazla protein yağa dönüşür ve balık bir süre sonra büyümeye başlar çünkü içerisi yağ deposu haline gelmiştir ve bunun sonucunda balığınız ölebilir.   

834 kez görüntülendi. / 21-07-2017 eklendi.

  • Scroll