Akvaryum ile ilgili her şey | https://www.firmasepeti.com

Akvaryum ile ilgili her şey

            Evinde hayvan beslemeyi seven her insan için balıklar belki de en kolay bakılan ev hayvanı türüdür. Akvaryumlarında yemlerini ve bakımlarını yaparak gün içerisinde size ekstradan zorluk çıkartmayacak ev hayvanlarından olan bu balıkların yuvaları olan akvaryumlara gelin bir de yakından bakalım.

            Akvaryumlar daha çok camdan üretilen ve evinizdeki ya da iş yerinizdeki alana göre farklı boyutlarda bulunan fanus biçimindeki yapılardır. Akvaryumların içlerinde ise balıkların üreme esnasında daha rahat olmaları için ve tehlikelere karşı kendilerini korumaları için bir takım taş ve kaya parçaları yer alabilir. Bunun yanı sıra hava motorları vardır ki bu her akvaryumda bulunmalıdır çünkü balıkların akvaryum içerisinde belli bir süreye kadar aynı havayı solumaları ölmelerine neden olabilir.. bu yüzden hava motorları belirli aralıklar ile çalıştırılmalıdır. Akvaryumun içerisinde bunların dışında ısıtıcılar, farklı dekor malzemeleri, aydınlatıcılar ve filtreler de bulunmaktadır. Isıtıcılar kış aylarında su sıcaklığını oda sıcaklığına ayarlayan malzemelerdir. Aydınlatıcı ve dekorlar ise akvaryumunuzun daha farklı bir görünüme bürünmesine ve dışarıdan bakıldığında göze hitap etmesine yardımcı olur. Filtreler ise dış filtre ve iç filtre olmak üzere iki şekilde satılmaktadır. Dış filtreler akvaryum içerisindeki hayvan dışkılarını çeker, iç filtreler ise akvaryum içerisinde oluşabilecek nitrat patlamalarını engellemede faydalıdır.

            AKVARYUM BALIĞI YEM ÇEŞİTLERİ

Discus yemleri

            Discus balıkları genellikle Amazonlarda yaşayan ve tatlı suyu seven balık türleridir ancak bu balıkların hibritleri akvaryumlarda gerekli ortam koşulları sağlandığı takdirde yaşabilmektedirler. Bu balıkların yemleri ise oldukça önemlidir. Hiçbir zaman için farklı türdeki balıklarınıza aynı yemi kullanmayın aksi takdirde balıklarınızın ölümüne sebep olabilirsiniz. O yüzden discus balıkları için özel olarak üretilmiş olan ve protein ağırlıklı tetra discus yemeleri en uygun olanlarıdır.

Ciklet balığı yemleri

            Ciklet balıkları akvaryumlarda en çok beslenen balık türlerindendir fakat ciklet balıklarının bakımları hakkındaki bilgisizlik yüzünden çoğu balık sever yemleme yaparken balıklarını öldürebilmektedirler. Ciklet balıklarının yemleri arasında en çok tercih edileni ise sera yemlerdir. Ciklet balıklarının yemlerinde kum gibi toz halinde olmalı ve rengi genlikle kırmızıdır.

Japon balığı yemleri

            Japon balıkları da ciklet balıkları gibi akvaryumda yetiştirilmeye en müsait balık türlerindendir. Farklı tür ve renkte olanları pet hoplarda bulunmaktadır. Japon balıklarının yemleri diğer balık yemlerine göre biraz farklıdır çünkü Japon balıkları diğer balıklara göre protein yerine karbonhidrata ihtiyaç duyarlar bu yüzdendir ki yemleri de diğer balıklardan farklıdır. Ayrıca Japon balıklarına normal protein ağırlıklı yem verildiğinden fazla protein yağa dönüşür ve balık bir süre sonra büyümeye başlar çünkü içerisi yağ deposu haline gelmiştir ve bunun sonucunda balığınız ölebilir.  

Akvaryum balığı hastalıkları ve kullanılan ilaçlar

            Ev ortamında en rahat şekilde beslenebilen ve bakılabilen hayvan türlerinden bir tanesi olan balıkların bu kolaylıklarının yanında emek gerektiren bir sahip çıkma sorumluluğu vardır. Balıklar  farklılıklardan, sudan ve değişik canlı türlerinden aşırı derecede etkilenmektedirler. Akvaryumlarda bakılan balıklar her ne kadar kolay bakılsa da hastalıklara yakalanmaları durumunda sizleri üzebilirler.

            Genel olarak akvaryum balıklarında hastalıklar suyun ısısı, ph’ı ve buna benzer kimyasal etkilerden dolayı meydana gelmektedir. Bu yüzden akvaryum balığı besleyenler için balıklarınızın hastalanmamalarını sağlamanızda suyun kalitesinin önemi oldukça yüksektir. Özellikle balıklar devamlı olarak kullandıkları sularda uzun süre yaşabilmektedirler ancak o suyun temizliğini filtreler ile sağlamanız gerekmektedir aksi takdirde balıklarınız kendi ürettikleri dışkıların ve yedikleri yemlerden arta kalanlarının oluşturduğu kimyasal gazlardan etkilenirler ve hastalanırlar. Akvaryum balıklarında en çok görülen hastalıklar ise siyah beyaz beneklenme ve yüzgeçlerde pullanmadır. Beyaz benek hastalığının belirtileri balığınızın üzerinde beyaz noktalar oluşur bunlar parazitlerdir. Bu parazitler balığınızın işlevsel özelliklerini yavaşlatacaktır. Bu hastalığın tedavisi için öncellikle balığınızı ayrı bir kaba alın ve suyun sıcaklığını artırın bu sayede balığın üzerindeki parazitler kendilerini salacaklardır ve suyun dibine doğru hareket edeceklerdir. Bu evreden sonra balığınıza ilaç takviyesi yapın ve kesin olarak iyileştiğini gözlemleyene kadar ilaç takviyesine devam edin.

            Sizlerde balıklarınızda karşılaştığınız hastalıklar hakkında tedavi yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız internetten ya da petshoplardan yardım alabilirsiniz. 

Haber detaylarını bu alana giriniz.

394 kez görüntülendi. / 02-12-2018 eklendi.

  • Scroll