Psikolog Nedir, Nasıl Olunur? | https://www.firmasepeti.com

Psikolog Nedir, Nasıl Olunur?

     Psikolog, üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olmuş kişilere verilen unvandır. Psikologlar; hastane, klinik, anaokulları, psikolojik danışmanlık merkezi, dershane, okul, çocuk yetiştirme yurtları, rehabilitasyon merkezleri ve huzur evleri gibi yerlerde görev yapmaktadırlar. Kısaca psikolog nedir sorusuna verilebilecek en net ve anlaşılır cevap budur.

Psikolog olmak için gerekli özellikler nelerdir?

 • Üst düzeyde sözel yeteneğe sahip olmak
 • Özellikle psikoloji alanıyla ilgili konularda başarılı ve araştırmacı olmak
 • İnsanlarla iyi iletişim kurabilmek
 • Yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi sevmek
 • Başkalarının duygu ve düşüncelerini anlayabilmek, empati kurabilmek
 • Konuşmalarıyla insanları etkileyebilmek
 • Kendisi ile barışık olabilmek
 • Sabırlı olmak
 • Hoşgörülü olmak
 • Sorumluluk sahibi olmak

bu özellikler psikolog olmak için gereken özelliklerden bazılarıdır. Bunun yanında insanları dinlemekten sıkılmamak, anında çözüm üretebilmek, gerçekçi olmak, bölümüyle ilgili her türlü gelişmeyi detaylı bir şekilde araştırmak, gelebilecek her türlü vakaya karşı hazırlıklı olmak psikolog olmak için gerekli olan diğer özelliklerdendir.

Psikologlar nerelerde görev yapabilir?

     Psikologlar bağımsız çalışabilirken, toplumda her sektörden insanla çalışarak toplumun her kesimine faydalı olabilir. Bu nedenle psikologları psikiyatri merkezi, laboratuvar, adliye, hastane, üniversite, okul, halk sağlığı merkezi, psikoloji merkezi, hapishane ve kitle iletişim gibi alanlarda sıklıkla görebilirsiniz. Kimi zaman stres yönetimi için sporcularla bir araya gelirler. Hastanede birçok klinikte doktorun yanında bulunarak hastalara yardımcı olabilirler. Geçirilen bir felaket sonucunda o insanlara sağlıklı bir unutma süreci geçirmelerini sağlayabilirler.

Psikolog ve psikiyatristin farkı nedir?

      Çoğu insan psikolog ve psikiyatristin anlamını bilmezler. Bu iki meslek grubu da birbirinden farklı eğitimler almaktadırlar.

      Psikiyatrist tıp fakültesinden mezun olmuş ve eğitimlerini tamamladıktan 4 sene sonra psikiyatri ihtisası yapmış olan hekimlere verilen unvandır. Aldıkları eğitim hem insanların genel hastalıklarıyla hem de ruhsal hastalıklarıyla ilgilidir. Psikiyatristler hem ruh sağlığı uzmanı hem de hekim olarak görev yaparlar.

      Psikologlar ise psikoloji bölümünden mezun olmuş ve yoğunlukla sözel eğitim almış olan kimselerdir. Psikologların psikiyatristler olmadan tanı koyma ve tedavi etme gibi bir yetileri yoktur. Aynı zamanda psikiyatristler ilaç yazma yetisine sahiptirler. Neticede onlar bir hekimdir. Fakat psikologların böyle bir yetileri bulunmamaktadır. Bu farklılığı suiistimal etmeye çalışan birçok insan vardır. Bu nedenle tedavi olunacak kişinin psikolog mu yoksa bir psikiyatr mı olduğuna dikkat etmek gerekir. Gerekirse bu kişilerin diplomalarını bile görmek isteyebilirsiniz. Bu sizin hakkınızdır.

Psikolog ücretleri nasıldır?

     Belirlenen psikolog ücretleri tamamen psikoloğun elinde olan bir durumdur. İstenen ücretin içinde mekânın kirası, çalışanların maaşı, vergiler ve giderler gibi birçok ayrıntı bulunur. Bu ücretin içinde tabii ki psikoloğun kendine kalacak olan pay da vardır. Bunun yanında kliniğin nerede olduğu ve psikoloğun isminin bilinmişliğine göre fiyatlarda oynama görülür.

       Özellikle büyük şehirlerde seans ücretleri minimum 150 TL’dir. Bu ortalama fiyat 45 dakika üzerine belirlenmiş fiyatlar. Muayene süresine göre de artış görülebilir. Seans süresi de psikologlar tarafından belirlenen diğer bir nokta. Tabii bu rakamlar ve sürelerin psikologdan psikoloğa değiştiğini bilmekte fayda var.

       Yaşadığınız yerde psikolog bulmak zor olmayacaktır. Özellikle küçük bir yerde yaşıyorsanız maximum 1 minimum hiç psikolog bulunmamaktadır. Büyük şehirde yaşıyorsanız ve iyi bir psikolog bulmak istiyorsanız da internet üzerinden bu psikologlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Psikolog seans ücretlerinin çok olduğunu düşünüyorsanız devlet hastanelerinde bulunan psikologlara giderek, cüzi bir miktar ödeyerek psikologlara başvurabilirsiniz. Ya da başka bir bölümden yönlendirildiğinizde muayene ücreti de alınmayarak ücretsiz şekilde muayene olabilirsiniz. 

274 kez görüntülendi. / 20-05-2018 eklendi.

 • Scroll